
Eksploracja skalnego terenu Timna Park na Pustyni Negew
Organizer wyjazdu do Izraela
Tematów dotyczących podróży do Izraela jest całkiem sporo, od procedur na lotnisku, przez obyczaje kulturowe i lokalne jedzenie. Moje doświadczenia z tego zakresu opisałam w oddzielnym poście. Kliknij w link poniżej, aby dowiedzieć się więcej.
Spis rzeczy ważnych, jak ogarnąć tanio Izrael, kierunek Eilat
Duża atrakcja
Timna Park to chyba druga, zaraz po delfinach, atrakcja w okolicy miasta Eilat. Jest to dosłownie duża atrakcja, skalny park zajmuje powierzchnię 15 tys. akrów. Jest to teren kopalni miedzi, na którym prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Na skalnych ścianach historia została zapisana hieroglifami.
Najwygodniejszą formą dostania się na miejsce jest podjechanie samochodem, ok. 20 min drogi z Eilat, park jest bardzo dobrze oznaczony drogowskazami.
Pustynne równiny przecinają drogi asfaltowe i szutrowe, którymi można dojechać bardzo blisko do licznych formacji skalnych. Są one rozmieszczone dosyć daleko od siebie, wiec jeżeli optymalizacja czasu jest ważna, poruszanie się po parku samochodem będzie najlepszą opcją.
Po rozległych zakątkach Timna Parku poprowadzonych jest wiele ciekawych szlaków na dłuższy trekking. Inną możliwością szybszego poruszania się są przebieżki rowerowe.
Eksploracja skalnego terenu Timna Parku ma więc swoją charakterystyczną formę. Infrastruktura turystyczna jest tam bardzo rozwinięta. Do dyspozycji dla odwiedzających jest nowoczesny budynek, gdzie można zakupić bilet wstępu, przeanalizować trasę ze stacjonarnym przewodnikiem i uzupełnić zapasy wody lub jedzenia. Cena biletu to 45 ILS (nowych szekli izraelskich), zawiera ona dodatkowy wstęp na projekcję 30min filmu o genezie parku oraz talonik na buteleczkę na piasek.
Na mapce parku są zaznaczone i ładnie opisane miejsca, które trzeba zobaczyć. Do każdej oznaczonej formacji skalnej prowadzi droga szutrowa, tylko główna jest asfaltowa. Na końcu drogi znajduje się parking, tam kończy się przejażdżka i można wybrać się na krótszy lub dłuższy spacer po skałach. Tak to wygląda podczas całej trasy aż ostatniego przystanku, którym jest oaza. Przy zbiorniku wodnym są do dyspozycji miejsca w cieniu, punkt czerpania wody pitnej, restauracja i sklep z pamiątkami. Przy oazie znajduje się także pole kempingowe, także można zostać na dłużej i porządnie pochodzić po tamtejszych szlakach, zaglądając w każdy zakątek i pod każdy kamień.
Formacje skalne
Wszystkie zaznaczone na mapce miejsca były ciekawe i wyjątkowe. Mam jednak swoich faworytów.
Łuki i kopalnie
Osobliwe tereny kopalni miedzi, zachwycały mnie na każdym kroku. Ciekawie ukształtowane pozostałości najstarszych kopalni na świecie, ucieszą oko i duszę małego odkrywcy.
Filary Salomona
Oprócz fenomenalnych kształtów i rozmiarów Filary Salomona mają jeszcze ciekawą historię. Swoją nazwę zawdzięczają pomyłce. W przeszłości powstanie tych charakterystycznych filarów przypisywano Salomonowi, który jako król biblijny miał być właścicielem kopalni. Nie jest to jednak prawa, aktualne badania archeologiczne wskazują na działania erozji.
Szlak prowadzi między filarami i wspina się trochę pomiędzy ścianami. Jest tam także świetny punkt widokowy z fenomenalną panoramą. Obok filarów, podczas wykopalisk odnaleziono świątynię, której ruiny można dokładnie pooglądać.
Grzyby skalne muchomory
Warto jeszcze wspomnieć o spektakularnych grzybach skalnych, które chyba najczęściej stanowią wizytówkę parku.
Objazdówka całodniowa
Ze względu na ograniczony czas spędzony w Izraelu, połączyłam Red Canyon i Timna Park upychając te dwie atrakcje w jeden dzień. Nie chciałam niczego omijać, dlatego był to bardzo intensywny dzień. Jeżeli miałabym taką możliwość z pewnością poświęciłabym na objazdówkę parku więcej czasu i sprawdziłabym dłuższe trekkingi. W innym wypadku, trzeba wcześnie wstać, unikać gubienia się na trasie i po prostu streszczać się z tematami.
Trekking po Czerwonym Kanionie na Pustyni Negew
K.


Może Ci się spodobać

Biała Czarna Góra
24 listopada, 2018
Zimowe wejście na Śnieżnik
12 marca, 2019