góry zimą
Góry,  Korona Gór Polski,  Polska

Zimowy szlak na Rudawiec i Kowadło

Oba za jednym zamachem

Rudawiec (1112 m n.p.m.) oraz Kowadło (989 m n.p.m.) to szczyty, które znajdują się na liście szczytów Korony Gór Polski. Rudawiec to najwyższy punkt Gór Bialskich, a Kowadło Gór Złotych.

Gdyby nie KGP, nie miałabym pojęcia o istnieniu takich gór. Całe szczęcie od casu do czasu, wypełniam swoje geograficzne luki na mapie Polski. Oba szczyty znajdują się całkiem blisko siebie. Można bez problemu wejść na oba za jednym zamachem.

mapka trasa na Rudawiec i Kowadło
Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Samochód można zostawić na jednym z dwóch darmowych parkingów w Bielicach. Pierwszy jest na wysokości ostatniego budynku przed wejściem na szlak, kolejny trochę dalej, w głębi lasu za mostkiem.

Oba szczyty znajdują się na granicy polsko – czeskiej i mają swoje zagraniczne odpowiedniki takie jak Polska Hora i Kovadlina. W okolicy znajdują się zatem dwa rodzaje tabliczek. W polskie oznaczenia, ktoś włożył sporo energii. Na wbitym w ziemię palu znajduje się standardowa tabliczka z nazwą szczytu, żółta tabliczka z nazwą szczytu i potwierdzeniem, że należy do KGP, polska flaga, budka w kształcie domku z nazwą szczytu i pieczątką w środku. Naprawdę szacun!

budka z pieczątką na szczycie
Budka z pieczątką na szczycie Kowadło

W Czechach metalowe skrzynki z notesem w środku są całkiem popularne. Każdy może się wpisać, że był tam gdzie ta skrzynka. Nie przypominam sobie żebym widziała coś podobnego na polskich szlakach. Co prawda sprawdziłam skąd wziąć pieczątkę do książeczki, jeżeli po drodze nie ma żadnego schroniska. Na stronie KGP wypisanych jest kilka pozycji, a pierwszą jest pieczątka na szczycie. Nie przypuszczałam jednak, że będzie to miało taką fajną formę. Koncepcja tajemniczej budki, którą trzeba otworzyć wzbudziła we mnie bardzo pozytywne emocje i wspomnienia z dzieciństwa.

Przypomniało mi się, że kiedyś robiłam takie skarby z kwiatów pod drzewami, które przykrywałam znalezionym szkłem z potłuczonej butelki. Później całość zasypywało się ziemią i oznaczało tak, żeby wtajemniczona osoba mogła je odnaleźć. Kiedyś to były czasy…

Co ciekawe, w drewnianej budce naprawdę były ukryte skarby, nie tylko pieczątka. Nie będę jednak niczego zdradzać.

Drzewa

Rudawiec

Na szczyt prowadzi zielony szlak, którego zimowa i wydeptana wersja, była pewną wariacją oryginału. Z grubsza jest jednak na tyle zbliżony, że bez problemu można zaufać oznaczeniom na drzewach. Szczyt jest niski, a podejście bardzo łagodne. Momentami pieszy szlak pokrywa się z tym na biegówi. Ścieżka biegnie ciągle przez las, po drodze nie ma szczególnych przejaśnień między drzewami.

Ze względu na mało zmieniające się otoczenie, trasa może być dosyć monotonna, niemniej jednak całkiem przyjemna. Na szczycie tak jak wcześniej zapowiedziałam, znajduje się cały osprzęt pieczątkowy.

szczyt Rudawiec
Na szczycie Rudawiec

Na szczyt bez problemu można wejść na biegówkach. Tamtejsze trasy były bardzo dobrze przygotowane, a wzniesienia łagodne. Jest to dobry wybór dla początkujących narciarzy. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, sprawdź post, gdzie opisałam inne proste i ładne trasy na biegówki.

 

szlak na Rudawiec
Widoczki ze szlaku na Rudawiec

Kowadło

Kowadło jest niższym z dwóch opisywanych szczytów. Na początku szlak to szeroka droga, bardzo szybko jednak zakręca między drzewami i zmienia się w leśną ścieżkę. Podejście jest bardziej strome i skaliste. Po drodze znajduje się punkt widokowy z całkiem ładną panoramą na Masyw Śnieżnika. Trasy po tamtych rejonach znajdziesz tutaj.

Panoramka z widokiem ze szlaku na Kowadło

Pierwszy widoczny szczyt to czeski odpowiednik z metalową żółtą skrzyneczką. Polski szczyt jest jeszcze kawałek dalej na szlaku. Dzięki zawieszonej fladze, jest on widoczny z daleka. Na miejscu, dostępna jest budka z pieczątką i innymi skarbami.

Punkt widokoway trasa na Kowadło
Skalny punkt widokowy

Inne ale podobne

Cała trasa nie jest zbytnio wymagająca, ani kondycyjnie, ani czasowo. Podejścia są raczej łagodne. Nie ma schroniska, ale w bliskiej okolicy znajduje się restauracja oraz punkty noclegowe. Na zimowych szlakach przydatne będą raczki oraz kije trekkingowe. Moim zdaniem jest to ciekawa propozycja dla początkujących piechurów. Poniżej znajdziesz tez opisy innych lekkich górskich trekkingów.

Zimowy Beskid Żywiecki, Wielka Racza i Okolice

Góry Izerskie, Wysoka Kopa

Góry Orlickie, Velka Destna

K.

Podaj dalej!
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *