
Biegówki dla początkujących, proste trasy w Polsce i w Czechach
Na początek
Aktualne mapki tras dostępne są pod linkami poniżej w tekście.
Jak się zabrać za biegówki opisałam na własnym przykładzie.
Jestem raczej typem człowieka chodzącego po zimowych górach. Dawno temu w przeszłości trochę pojeździłam na snowboardzie, ale nigdy, przenigdy nie miałam żadnych nart na nogach. Sama nie wiem jak to się stało, ale tak jakoś wyszło.
W końcu nadeszła wiekopomna chwila. Po licznych obserwacjach ludzi na szlakach, stwierdziłam, że to fajne i też tak chce. Oczywiście najlepiej ogląda się ludzi pro, którzy śmigają sobie pięknie po górach i w ich wykonaniu, wszystko wygląda na takie proste i naturalne. Już ja to znam, dlatego zeszłam od razu na ziemię, płaską ziemię, ale nadal byłam zielona w temacie.
Czy można jednak powiedzieć, że w dobie internetu zaczynałam od zera? Niekoniecznie. Jako samouk z premedytacją zaczęłam właśnie od tego, że pooglądałam tutorial na YouTube. Nawet nie jeden tylko kilka, z podstaw co i jak.
Ubranie raczej nie stanowiło problemu, takie jak na szybsze trekkingi. Polecam też w miarę wodoodporne spodnie i rękawiczki, w moim przypadku upadków było sporo na trasie. Zestaw sprzętu podstawowego, czyli narty biegowe, buty i kijki, można bez problemu wypożyczyć tuż przy stokach. Cena za zestaw jest zawsze niższa, niż oddzielne wypożyczanie wszystkiego i waha się w zależności od miejsca i jakości sprzętu (35-50zł/zestaw/dobę), często przy wypożyczeniu na dłuższy okres, wypożyczalnie oferują zniżki.
Za pierwszym razem, już w wypożyczalni zaznajomiłam się ze sprzętem. Po przymierzeniu butów, spróbowałam wpiąć i wypiąć buta z narty. To ważne żeby się nie stresować, oczywiście zawsze na szlaku znajdzie się jakaś pomocna dusza, ale często może być za szybka i tylko śmignąć obok.
No to jazda
Przed wyjściem wybrałam trasę, dostosowaną do swoich umiejętności. Mapki znalazłam już wcześniej, bo były dostępne w internecie. Informacji o trudności i czasach tras można też zaczerpnąć w wypożyczalni.
Kolejny krok z wypożyczalni, to krok w stronę stoku. Założyłam narty i pojechałam. Kaleczenie jazdy na biegówkach nie jest trudne, a na płaskich terenach i lekkich wzniesieniach bardzo bezpieczne (w granicach zdrowego rozsądku).
Trasy na narty biegowe w Górach Stołowych
Bardzo przyjemne trasy narciarskie dla poczatkujących i nie tylko można znaleźć w Górach Stołowych. Aktualne informacje o wyratrakowanych trasach można znaleźć bezpośrednio na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, lub na stronie wypożyczalni.
Tamtejsze trasy biegną po bardzo łagodnych wzniesieniach i płaskich terenach. Dostępne pętle zazwyczaj mają różną długość. Przy dobrych warunkach, trasy na biegówki po Górach Stołowych, są bardzo urokliwe. Biegną przez polanę otoczoną lasem, z jednej strony z widokiem na Szczeliniec Wielki, z drugiej na Białe Skały.
Tuż przy trasach znajduje się jedyna, dostępna w pobliżu, wypożyczalnia biegówek w Karłowie. Aktualny cennik wypożyczalni można znaleźć tutaj, na miejscu nie można płacić kartą. Samochód można zostawić na jednym z płatnych parkingów, wszystkie są praktycznie obok siebie, w sezonie cena to 10 zł/dobę. Wstęp na szlaki jest darmowy. W pobliżu znajdują się również restauracje i noclegownie.
Po całym dniu na nartach, można jeszcze skusić się na zachód słońca na Szczelińcu. Lekki spacer na punkt widokowy zajmuje ok 20min. Warto zabrać raczki bo w zimie szlak jest momentami zasypany i oblodzony. Więcej informacji o zimowej trasie na Szczeliniec Wielki można znaleźć w poście o zimowych skalnych miastach.
Trasy na narty biegowe w Orlickich Horach
Góry Orlickie znajdują się na granicy polsko-czeskiej. Mają łagodny charakter, w lecie oblegane są przez rowerzystów, zimą przez narciarzy. Letni i zimowy trekking na tamtejszy najwyższy szczyt opisałam w poście Góry Orlickie, Velka Destna.
Wybierając się na biegówki w te rejony można skorzystać z wypożyczalni w czeskiej miejscowości Ricky, aktualny cennik można znaleźć tutaj, na miejscu można płacić kartą.
Tak naprawdę w tych okolicach jest mnóstwo różnych tras na biegówki. Jednak aby mieć pewność, że trasy będą przygotowane warto wybrać bardziej popularne miejsca. Do wyszukania takich miejsc bardzo przydatna jest czeska aplikacja mapy.cz, z możliwość przełączenia na mapę zimową. Jedną z moich propozycji łatwej trasy na biegówki w Górach Orlickich, jest droga przy kapliczce.
Parking i wstęp jest bezpłatny, ja wjechałam kawałek wyciągiem krzesełkowym. Aktualne ceny można znaleźć na stronie internetowej stoku. Zaznaczona trasa jest dobra dla poczatkujących, wzniesienia są łagodne, ale z zakrętami, dlatego trzeba pilnować żeby nie wypaść do lasu.
Teren ze szlakami jest obszerny, do dyspozycji jest wiele tras o różnym stopniu trudności, nawet zaawansowany narciarz nie będzie się tu nudził. Szlaki prowadzą głównie w lesie, między drzewami przebija się krajobraz niskich górek. Na miejscu, koło wyciągów, można też zajrzeć do knajpki i spróbować jakiejś czeskiej potrawy.
Na koniec
Narty biegowe to fajna zimowa aktywność, która nie obciąża zbytnio kolan. Na początku jazda na biegówkach nie będzie jakoś specjalnie dynamiczna, bardziej będzie przypominała spacer. Wypożyczenie sprzętu nie jest kosztowne, a tras żeby szaleć cały dzień jest sporo. Dla początkujących polecam trasy w niskich górach. Osobiście polubiłam biegówki, jest to dobra alternatywa na luźniejszy weekend w górach.
K.


Może Ci się spodobać

Wejście na Śnieżkę od czeskiej strony
1 listopada, 2018
Skalne miasto, Bozanovsky Spicak
21 listopada, 2018
4 komentarze
Lesz
Fajnie. Zawsze myslalem zeby sprobowac. Moze dodasz wiecej porad dla poczatkujacych narciarzy biegowych?
Kate
Hej, zatem koniecznie musisz spróbować! Sama jestem początkująca i najważniejsze to wstać i pojechać 😉 poza tym zwróciłabym uwagę na trudność trasy dostosowaną do umiejętności, jakość wypożyczonego sprzętu i odpowiednie ubranie, żeby czuć się komfortowo. Reszta to już czysta dobra zabawa 🙂
Ewelina
Bardzo interesujący artykuł i ciekawe porady.
Kate
Dziękuję, zaglądaj częściej 🙂