Czechy,  Polska,  Skalne miasto

Skalne miasto zimą, przegląd wybranych miejsc

Zimowy Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych, znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski. Prowadzi do niego ciekawa ścieżka wijąca się pomiędzy formacjami skalnymi. Trasa zwiedzania jest określona, a ciekawsze skały, przypominające cokolwiek, są opisane.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Góry Stołowe są ładne i mało wymagające, dlatego przyciągają turystów. Lekki trekking w sezonie letnim opisałam w poście Góry Stołowe, Szczeliniec Wielki

Zimowe skalne miasto

Zimą ta niepozorna trasa staje się wyzwaniem. Może niedużym, ale bez raczków jest całkiem ciężko. Metalowe schody są całe zasypane i oblodzone, przypominają raczej duże śnieżne zjeżdżalnie, strome zjeżdżalnie.

Wejście zawsze jest łatwiejsze, jednak zejście staje się w takich warunkach dość kłopotliwe. Oczywiście jest do dyspozycji barierka, albo klasyczny zjazd na tyłku, jednak nie jest to najwspanialszy i bezpieczny pomysł. Także, zdecydowanie bez raczków nie polecam. Wiem co mówię, bo sama się władowałam bez, tylko z kijkami i było ciekawie.

Widok ze Szczelińca Wielkiego

Więc można sobie zadać pytanie, po co tam lazłam. I mogłabym rzec, że dlatego, że poza sezonem jest za darmo, wiadomo. Jest jednak coś ważniejszego, zimą skalne miasta są po prostu bardzo ładne.

Pomiędzy skałami

Schronisko na Szczelińcu jest otwarte cały rok. W zimie nie doświadczy się tutaj tłumów, wszech będących i głośnych zwiedzających. Czeka tylko cisza, spokój i pięknie oszronione skały. Zalegający w zakamarkach śnieg i drzewa pod puchową pierzynką dopełniają ten urokliwy krajobraz.

Zimowy las

Zimowe Ściany Broumovskie

Broumovske Steny są częścią skalnego miasta w Czechach. Ten skalny teren popularny jest głównie wśród tubylców na spacery ze zwierzakami. W tym miejscu wstęp i parking są darmowe cały rok.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Trasę po tych rejonach w letnim sezonie opisałam w poście Skalne miasto, Panna i Hvezda

Skalny Grzyb

 Zimowa sceneria w skalnym mieście to piękne widoki ale także trudniejsze do przejścia ścieżki. Wybierając się w mniej popularne miejscówki skalnego miasta, trzeba mieć na uwadze fakt, że szlaki mogą być nieprzetarte.

Tereny te rzadko są też ogrodzone, co przy dużym oblodzeniu jest dosyć niebezpieczne. Trzeba też pamiętać, że tam gdzie się kończy śnieg, nie zawsze pod spodem musi być skała. Wchodzenie na takie śnieżne nawisy, tym bardziej nad przepaścią, nie jest dobrym pomysłem.

Widok z punktu widokowego

Ta trasa prowadzi na dwa punkty widokowe. Wejście na skalny punkt obserwacyjny przy Supi Hnizdo jest strome, schodki były całkowicie zasypane i oblodzone. Udało mi się wejść bez raczków, bo jest tam poręcz, ale zdecydowanie polecam taki szpej zabrać ze sobą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Panorama z tego miejsca, była oczywiście bardzo ładna, akurat załapałam się na zachód słońca.

Zachód słońca w skalnym mieście

Drugi punkt widokowy był łatwiej dostępny, bardziej wydeptany, a panorama równie urokliwa. Z tego miejsca widoczne są ciekawe formacje skalne. Bardzo ładnie prezentowały się na tle kolorowego nieba.

Przeszłam kawał drogi żeby zobaczyć ten zachód, zdecydowanie było warto. Czołówka w tym przypadku była niezbędna, warto też przygotować się na niższe temperatury po zmroku.

Zimowe Skały Teplickie

Teplickie Skały to bardzo popularna i często odwiedzana część czeskiego skalnego miasta. W letnim sezonie funkcjonuje tutaj namiastka infrastruktury turystycznej w postaci straganów i restauracji. W zimie parking jest darmowy, cena za wstęp obniżona, a szlaki niezbyt tłoczne. W związku z tym, że jest to lokalna atrakcja, ścieżki w tym miejscu były ładnie wydeptane.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Rozszerzoną letnią trasę po tym rejonie opisałam w poście Skalne Miasto, Dolni Teplice

Przejście pętli niebieskim szlakiem zajmuje od 2-3 godzin. Ścieżka biegnie pomiędzy ciekawymi formacjami skalnymi. Część z nich jest opisana, ale rozpoznanie skalnych kształtów oprószonych śniegiem, było dla mnie bardzo trudne lub niemożliwe.

Widok z punktu widokowego

Na trasie jest charakterystyczny skalny punkt widokowy. Na jego szczyt prowadzą najpierw strome metalowe schody, a później jeszcze bardziej strome schody. Oczywiście zimą wszystko jest bardzo śliskie i zaśnieżone, co sprawia, że wejście jest znacznie utrudnione. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ale tamtejsze widoki są tego warte.

Przejścia skalne

W skalnych miastach, chyba najbardziej lubię te wszystkie wąskie przejścia pomiędzy ogromnymi skałami. Zasypane i śnieżne korytarze oraz oblodzone skały mają wiele uroku i tworzą ciekawy klimat. Właśnie w tym rejonie są takie długie labirynty skalne, można się w nich zaszyć i eksplorować po swojemu.

Skały ze śniegiem

Na trasie są też miejsca z widokiem na skalną panoramę. Rejon Adrspacko- teplicki jest bardzo duży, a skały pięknie ukształtowane.

Też skały ze śniegiem

Zimowe Błędne Skały

Błędne Skały na pewno pasują do tego zestawienia, a zimą są zdecydowanie wyjątkowe. Ten rejon znajduje się niedaleko Karłowa, jest łatwo dostępny, a wstęp i parking poza sezonem jest bezpłatny.

Zimową trasę po tym miejscu opisałam już na blogu w poście Góry Stołowe, Błędne Skały i tam zapraszam do poczytania, a poniżej zamieszczam zachęcające zdjęcie.

Gdzieś na kamieniu w Błędnych Skałach

To w końcu warto czy nie?

Zimowe skalne miasta zdecydowanie mają wiele uroku. Ośnieżone skalały wśród ośnieżonych drzew to bardzo ładny krajobraz. Przy dobrej pogodzie, można uchwycić tutaj wyjątkowe kadry. Bez zieleni i mchu, czeski raj wspinaczkowy, zwany magic forest zachwyca w zimowej odsłonie.

Magic forest

Miejsca te nie cieszą się zbytnią popularnością w mroźnych miesiącach, co moim zdaniem także działa na korzyść, odwiedzenia ich właśnie w takim terminie. Nie wszystkie szlaki będą dostępne, ale uważam, że na przemyślany trekking po zimowym skalnym mieście, warto się wybrać.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *