Góry,  Polska,  Tatry

Nosal Tatr Zachodnich

Nosal (1206 m n.p.m.) jest bardzo popularnym szczytem w Tatrach Zachodnich. Popularnym ze względu na nazwę, która jest związana z charakterystycznym ukształtowaniem skalnym szczytu.

Na Nosal prowadzą niewymagające ścieżki, a przy dobrej widoczności panorama ze szczytu jest imponująca, rozciąga się szeroko na Tatry, a bliżej na lasy i Zakopane. Stąd jest już rzut beretem do centrum, można powiedzieć, że Nosal wychodzi do miasta.

Szczyt ten cieszy się wysokim zainteresowaniem, także wśród tych, którzy znudzili się czekaniem w kolejce na Kasprowy Wierch i stwierdzili, że może jednak gdzieś się przejdą. No dobra, nie wiem czy tak jest, ale mogło się tak zdarzyć.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Niegdyś ściany Nosala stanowiły raj wspinaczkowy dla taterników. Poprowadzono wówczas oko 30 dróg wspinaczkowych, niestety wspinaczka została tam zakazana.

Skały Nosala

Tereny są też atrakcyjne dla amatorów wyjątkowej flory, a konkretnie roślin wapiennolubnych. Liczne urwiska i pionowe ściany skalne, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas poruszania się w ich pobliżu. Takiej ostrożności często brakowało poszukiwaczom szarotki alpejskiej.

Nosal ma też swoją ciemną stronę, obok serii wypadków nieostrożnych poszukiwaczy, był też miejscem często wybieranym przez samobójców. Po prostu tamtejsze widoki są zabójcze.

Praktyczne informacje dla zmotoryzowanych

Przede wszystkim warto mieć przy sobie gotówkę. Miejscowość docelowa to Kuźnice. Ostatni możliwy parking, gdzie najlepiej zostawić samochód, jest płatny jednorazowo 25pln/dobę. Po drodze, w centrum mija się też bezpłatny parking, jednak jest on kawałek dalej i nie ma szlabanu ani pana który się czasem przejdzie i sprawdzi czy wszystko jest ok.

Widoczek z trasy na Nosal

Najszybszą drogą dostania się tam, gdzie rozpoczynają się wszystkie szlaki, jest przejazd busem, podjeżdża on do parkingu bezpośrednio przy stacji kolejki na Kasprowy, gdzie możliwy jest wjazd tylko pojazdów upoważnionych. Zostawiając samochód na ostatnim dozwolonym parkingu, jest tylko kilka kroków na przystanek. Busy kursują często, a koszt przejazdu z tego miejsca to 3pln/os. Moim zdaniem warto zaoszczędzić czas i siły na ładniejsze widoki niż chodnik i ulica.

Spacer pod górkę i z górki

Trasę zaplanowałam zielonym szlakiem. Zatacza on prawie półkole. Można zatem zrobić tak, żeby nie wracać się tą samą drogą. Pomimo tego, że szczyt jest niski, nie należy go lekceważyć pod kątem bezpieczeństwa. Na takiej trasie przydają się kije trekkingowe, dobre buty, a nawet raczki, szczególnie przy zejściu. Trekking nie jest długi i nie ma trudności technicznych, odpowiednio przygotowany, może tu wejść każdy.

Widoki na szlaku

Leśna ścieżka zielonego szlaku była bardzo przyjemna i śnieżna. Widoczność pozostawiała wiele do życzenia, ale bywało gorzej.

Nosal wygląda trochę jak skalne urwisko, nie ma tam żadnych ograniczeń, a ekspozycja jest tutaj całkiem spora. W zimie łatwiej się poślizgnąć, dlatego trzeba zachować czujność, bo jest wysoko.

Formacje skalne przebijające się gdzieniegdzie spod śnieżnej pokrywy, prezentowały się bardzo ładnie. Zielony szlak kończy się w parku, jakieś 5min od parkingu.

Panoramka z Nosala

Całość nie zajmuje więcej niż półtorej godzinki, już z wliczonym czasem na sesję zdjęciową. Oczywiście można tę trasę zrobić w odwrotnym kierunku, zaczynając niedaleko parkingu. Wydaje mi się, że Nosal jest też dobrą opcją na zachód słońca oraz nocne zdjęcia oświetlonego miasta u stóp gór.

K.

Podaj dalej!
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *