Czechy,  Dodatkowe atrakcje,  Góry,  Karkonosze,  Korona Gór Polski,  Polska

Sposoby na Karkonosze w jeden dzień

Spośród wielokrotnych kombinacji trekkingowych wytypowałam dwie propozycje, które chciałabym opisać i polecić. Każda z nich wymaga zarezerwowania sobie całego dnia na górską przygodę ale nie ma konieczności spania w schronisku, bo z powodzeniem jest czas na zejście do miasta.

Pierwsza propozycja

Łagodne i mało wymagające wejście na Szrenicę od strony Wodospadu Kamieńczyk. 

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy
Strumyczek przy szlaku

Na szczycie jest schronisko, gdzie serwują najlepsze ciasto czekoladowe i fantastyczny serniczek. Warto uzupełnić tam energię przed długą drogą. 

Widoki przy Śnieżnych Kotłach

Kolejny przystanek to Śnieżne Kotły, po drodze są też bardzo ciekawe formacje skalne.

Śnieżne Kotły

Ścieżka biegnie łagodnie, a widoki są bardzo ładne. Szlak okala Śnieżne Kotły tak, że można je obserwować z różnej perspektywy. Kolejny odcinek biegnie kamieniami przez zbocze, a następnie schodzi do lasu.

Zejście zboczem niedaleko Śnieżnych Kotłów

W takich okolicznościach dociera się do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Warto przystanąć po drodze koło Kukułczych Skał. Zejście prosto na parking.

Druga propozycja

Wejście na Śnieżkę od Czeskiej strony niebieskim szlakiem.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Ścieżka ta jest naprawdę ciekawa, momentami leśna, ale także z pięknymi widokami, zagajnikami oraz wodopojem przy strumyku.

Niebieski szlak na Śnieżkę od czeskiej strony

Samochód można zostawić na parkingu w czeskiej miejscowości Pec pod Sniezkou, stamtąd od razu jest wyjście na szlak. Po drodze mija się też przyjemną restaurację i zagrodę z kozami i lamami.

Widok z niebieskiego szlaku
Śnieżka (1603 m n.p.m.)

Po wdrapaniu się na śnieżkę energię można uzupełnić w Domu Śląskim i maszerować jeszcze kawałek czerwonym szlakiem, żeby dojść do ruin schroniska z skąd jest malowniczy widok na Wielki Staw.

Mały Staw w Karkonoszach
Widok na szlaku

Jeżeli pogoda pozwala można także w ciszy i spokoju wygrzać się na słońcu w trawie. Szlak ten w zimie jest zamknięty ze względu na lawiny śnieżne.

Wylegiwanie się w trawie

W drodze powrotnej jest dowolność, można wybrać inny szlak. Szlak żółty nie jest aż tak malowniczy jak niebieski, dlatego polecam powrót tą samą trasą. W przypadku zdecydowania się na drugą opcję, logistycznie lepsza jest inna kolejność, zgodnie z mapką.

Żółto-zielony szlak na Śnieżkę od czeskiej strony

Niedaleko od Pec pod Snieżku znajduje się miejscowość Jańskie Łaźnie, a tam jest ciekawa atrakcja, którą moim zdaniem warto zobaczyć. Spacer w koronach drzew to ścieżka edukacyjna po metalowo-drewnianej konstrukcji, od korzeni aż po wierzchołki najstarszych drzew. Wysokość konstrukcji to 42,7m. Będąc tak blisko naprawdę warto tam zajrzeć, tym bardziej, że z samej góry można szybko zjechać na zakręconej zjeżdżalni

Ścieżka w koronach drzew
Widok na las

Może Cię także zainteresować większe wyzwanie, zajrzyj na post Droga szczytami Karkonoszy.

K.

Podaj dalej!
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *