climbgirls wspinaczka skałkowa
Czechy,  Wspinaczka skałkowa

Wspinaczka skałkowa – Czechy, rejon HIS

Rejon wspinaczkowy HIS znajduje się w czeskim Nowym Mieście nad Metuji. Dojazd na miejsce jest bardzo prosty, a infrastruktura sprzyja zmotoryzowanym. Samochód można zostawić wzdłuż drogi. Aby dotrzeć do rejonu należy wejść w dróżkę zaraz za mostkiem po lewej stronie i iść wzdłuż rzeki, po paru krokach widoczne będą już skały oraz drewniany domek dla dzieci.

Dojście do rejonu

Tutaj jest strona z opisanymi drogami. Jest ich naprawdę sporo, jak tylko jest warun i osoba na drugi koniec liny,  jadę tam się wspinać. Skała ma charakterystyczną strukturę, jakby płytkową, widać to na zdjęciach. Drogi nie są długie max pięć wpin i stanowisko, nowe obicie. Wszystkie drogi są dokładnie opisane nazwą oraz wyceną. Rejon jest zadbany i świetnie przygotowany

Szpej pod skałą.

Całkowicie urzekły mnie rozłożone dywany pod skałą, sztos. Wzdłuż rejonu płynie spokojna rzeczka. Jest miejsce na ognisko, drewniane atrakcje dla dzieci i nie tylko, czasem wystarczy lina na drzewie, a zabawy na pół dnia. Na miejscu jest również drewniany wychodek. Każdy, kto kiedyś pojechał w skały na wspin wie, że takie dobrodziejstwo bardzo ułatwia życie. Szczerze powiedziawszy, pierwszy raz spotkałam się z czymś takim i odetchnęłam z ulgą. Rejon ukryty jest w cieniu koron drzew, jednak nie jest to las, w którym można się zaszyć.

wspinaczka skałkowa climbgirl
Nie mamy skrzydeł żeby latać

Kolejną ciekawostką jest pianino w skale. Zostało umieszczone na wysokości, jest zadaszone i otoczone drewnianym płotkiem, jednak jedyny sposób, aby się do niego dostać to wdrapanie się po skale. Prowadzi tam parę dróg, chociaż najwygodniejsza i obita jest ta wyceniona na V+. Pianino oczywiście jest sprawne, więc przebywając w okolicy można usłyszeć, co jakiś czas, całkiem rozpoznawalne melodie. Zależy to od umiejętności wspinacza.

Topo rejonu na drzewie

Inne urozmaicenia to np. wiszący dzwon nad stanowiskiem, w który uderza wspinacz na znak dotarcia do celu lub metalowe pudełeczka z notesem w środku, gdzie po zrobieniu drogi, można dosłownie zapisać się na kartach historii jej przejść.

Podsumowując jest tu co robić, a po wspinie można zwiedzić wyjątkowo ładne miasto i zamek.

K.

Podaj dalej!
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *